Amatorskie Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Pływaniu – Family Cup

termin: 18 października 2014
Amatorskie Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Pływaniu Family Cup organizowane są od 2008 r. w Pływalni MOSiR w Zgierzu. Mistrzostwa w pływaniu, podobnie jak mistrzostwa kolarskie, są eliminacjami regionalnymi – z tą różnicą, że w tej dyscyplinie nie odbywa się ogólnopolski finał mistrzostw – tworzona jest natomiast tzw. klasyfikacja generalna wyników z kilku eliminacji regionalnych odbywających się na terenie całej Polski.
Zawody odbywają się wg określonych kategorii wiekowych, z dodatkowym podziałem na kobiety – mężczyźni, w stylu dowolnym, co w tym przypadku oznacza każdy ze znanych stylów – czyli może być crawl, styl klasyczny, styl grzbietowy, delfin lub motylek. Wyścigi we wszystkich kategoriach wiekowych odbywają się na dystansie 25 metrów, z wyjątkiem kategorii przedszkolaków – 12,5 m. Natomiast sztafeta rodzinna rozgrywana jest na dystansie 4 x 25 m (gdzie jeden z trzech zawodników płynie dystans dwukrotnie). W zawodach mogą uczestniczyć osoby zamieszkałe na terenie regionu łódzkiego, które nie posiadają licencji zawodniczej Polskiego Związku Pływackiego.
Oprócz dobrej zabawy, organizatorzy zapewniają zawodnikom dyplomy, puchary i nagrody. Po zakończeniu zawodów odbywa się losowanie nagród wśród wszystkich zawodników – bez względu na zajęte miejsce.
Głównym celem zawodów jest upowszechnianie sportu amatorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem pływania, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.