Historia

Młodzieżowy Dom Kultury istnieje od 1952 roku. Zaczęło się od Państwowego Domu Harcerza, a od 1957 roku funkcjonuje pod nazwą Domu Kultury Dzieci i Młodzieży. Jego siedziba mieściła się w starym i ciasnym budynku przy ul. Świerczewskiego w Zgierzu (obecnie ul. 3. Maja). Ośrodek prowadził głównie zajęcia techniczne, artystyczne i sportowe.
W 1967 r. funkcjonowało 10 sekcji specjalistycznych: tańca, muzyki, kroju i szycia, modelarstwa, radiotechniki i fotografiki, wokalno – dramatyczna oraz łucznicza.
W maju 1973 r. Dom Kultury Dzieci i Młodzieży zmienił nazwę na Ognisko Pracy Pozaszkolnej, a we wrześniu 1981 r. został przeniesiony do obecnej siedziby przy ul. Długiej 42, co związane było z poprawą warunków lokalowych i możliwością zwiększenia liczby kół zainteresowań. W budynku tym swoją siedzibę miał również swego czasu Teatr Orfa – jeden z najstarszych teatrów niezawodowych w Polsce. Jednym z jego czołowych aktorów był Dyrektor Ogniska – Antoni Spanowski.
We wrześniu 1996 r. “Ognisko Pracy Pozaszkolnej” już ostatecznie przemianowano na Młodzieżowy Dom Kultury. W 2002 r. MDK obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia działalności. Placówka na przestrzeni tych lat oferowała i nadal oferuje mieszkańcom Zgierza i okolic bardzo bogate, różnorodne formy rozwijania własnych zainteresowań, a także była i jest do dnia dzisiejszego organizatorem licznych imprez m.in. Zgierskiego Festiwalu Sztuk Wszelakich.

Informację opracowała Dorota Krach do pracy dyplomowej „Promocja placówki oświatowej na przykładzie Młodzieżowego Domu Kultury w Zgierzu”.
Kurs kwalifikacyjny z Zarządzania Oświatą przy OUPiS (ZNP) w Łodzi, 2005r.